language

ورود به سیستم

بازیابی کلمه عبور

بازگشت

استاندار ایلام: مسئولان سازمان میراث فرهنگی برای جابجایی روستای تاریخی سرابکلان در استان ایلام همکاری کنند

ه گزارش روابط عمومی و امور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام ،  استاندار ایلام از مسئولان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور خواست در زمینه جابجایی ساکنان روستای تاریخی سرابکلان این استان همکاری کنند و گفت: این روستا بر روی شهر تاریخی سیروان قرار گرفته است و جابجایی ساکنان آن ضروری است.

 بر اساس این گزارش ،  محمدرضا مروارید روز یکشنبه در چهارمین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی استان ایلام در دانشگاه ایلام اظهار کرد: مردم این روستا خانه های خود را بر روی آثار تاریخی ارزشمند مربوط به دوران ساسانی و قرون اولیه اسلامی ساخته اند که ضمن ایجاد مشکلات عدیده برای ساکنان به تخریب آثار تاریخی نیز منجر شده است.

وی تاکید کرد: ساکنان این روستا باید به یک سایت جدید اسکان منتقل شوند و در این زمینه نیازمند همکاری و همراهی سازمان میراث فرهنگی هستیم.

استاندار ایلام گفت: این استان با برخورداری از تاریخ و تمدن هفت هزار ساله آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفته است و در حالیکه بسیاری از کشورهای دنیا با گذشته چند صد ساله و یا چندین دهه خود شمار زیادی از گردشگران را جلب می کنند ما با این همه پیشینه تاریخی کار خاصی انجام نداده ایم.

مروارید اظهار کرد: هم اکنون آثار تاریخی و میراث فرهنگی ارزشمند ما در اثر بی توجهی و ساخت و سازهای غیر مجاز و ناهمگون در حاشیه و حریم آنها دچار خسارت های جبران ناپذیر شده اند.

وی تاکید کرد: بسیاری از کشورهای دنیا بافت های قدیمی و تاریخی خود را حفظ کرده و بدون اینکه به آنها آسیبی برسد معماری های مدرن و جدید خود را در کنار این بافت ها ایجاد کرده اند.

استاندار ایلام با بیان اینکه افراد با ورود به بسیاری از شهرهای کشورمان از اینهمه ساختمان قد و نیم قد دچار سرگیجه می شوند، تاکید کرد: جامعه معماران ما باید بر روی هارمونی و زیبایی کلی شهرها نیز کار کنند و هدف آنها تنها ساخت یک بنای زیبا نباشد.

مروارید اظهار کرد: بسیاری از ساختمان های ما به صورت تکی زیبا و چشم نواز هستند اما در قالب یک مجموعه شهری هیچگونه زیبایی ندارند و افراد با ورود به شهرهای ما نه تنها هیچگونه لذتی نمی برند بلکه از اینهمه شلوغی و بی نظمی بصری دچار مشکل و عذاب می شوند.

وی تاکید کرد: باید شیوه معماری سنتی و اصیل ایرانی اسلامی در ساخت منازل و شهرهای ما احیا شود تا آرامش و زیبایی به شهرها بازگردد.